1. Co to jest implant?

 

Jest to element wykonany z czystego tytanu, którego zadaniem jest zastąpienie utraconego korzenia zęba naturalnego. Fenomen materiału, z którego został wykonany, polega na tak zwanej biokompatybilności z kością i dziąsłem. Oznacza to, że nie może do dojść do odrzutu tak, jak na przykład przy przeszczepie narządów. Organizm traktuje wszczep jak własną tkankę.

 

2. Kiedy jest czas na implanty?

 

Braki zębowe powinno się uzupełniać jak najszybciej po ich utracie. Odkładanie w czasie powoduje powstawanie bardzo niekorzystnych zmian. Po pierwsze, w miejscu utraconego zęba dochodzi do zaniku kości, który znacząco pogarsza warunki do przyszłej implantacji i często wymusza konieczność odbudowy wyrostka. Ponadto, występuje tak zwany objaw Godona: zęby sąsiadujące z luką pochylają się, a ząb przeciwstawny wysuwa się. Natura dąży do zamknięcia przestrzeni po utraconym zębie. Powoduje to powstanie poważnego deficytu przestrzeni dla uzupełnienia protetycznego, czasami nawet uniemożliwiając leczenie implantoprotetyczne.

 

3. Jakie są korzyści ze stosowania metody wszczepiania implantów?

 

  • * Najdoskonalsza pod względem estetyki i funkcji metoda odbudowy braków zębowych,
  • * Brak zaniku kości w miejscu po utraconym zębie,
  • * Brak konieczności szlifowania innych (często zdrowych) zębów,
  • * Łatwa higiena,
  • * Trwałość rozwiązania (implanty potrafią funkcjonować ponad 30 lat!),

 

4. Jak przebiega zabieg wszczepiania implantów?

 

Zabieg implantacji wbrew fałszywej opinii jest całkowicie bezbolesny i mało obciążający dla Pacjenta, w porównaniu z innymi zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej. Po niewielkim nacięciu dziąsła odsłania się miejsce pod planowany implant. Lekarz dentysta wykonuje niewielki otwór o dokładnie zaplanowanych wymiarach, w którym umieszcza tytanowy wszczep. Następnie zakłada dwa lub trzy pojedyncze szwy. Całość trwa zazwyczaj nie dłużej niż pół godziny.

 

5. Jak wygląda dalsze leczenie implantoprotetyczne?

 

Po trzech miesiącach od zabiegu, w czasie których implant integruje się z kością, montuje się śrubę gojąca. Jej zadaniem jest precyzyjne uformowanie dziąsła. Po kolejnych dwóch tygodniach pobiera się wyciski, na podstawie których technik w laboratorium wykonuje ostateczna koronę. Proces leczenia od momentu wprowadzenia implantu, do otrzymania gotowej pracy protetycznej zajmuje zatem najczęściej około 4 miesięcy.

 

6. Kto może mieć wszczepione implanty dentystyczne?

 

Dzięki postępowi w medycynie grupa Pacjentów, u których takie leczenie jest przeciwwskazane, jest coraz mniej liczna.

 

Zasadniczymi przeciwwskazaniami są:

  1. 1. Niezakończony wzrost zęba,
  2. 2. Choroby psychiczne,
  3. 3. Nieleczone schorzenia ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroby nerek),
  4. 4. Schorzenia uniemożliwiające utrzymanie prawidłowej higieny (RZS),
  5. 5. Przyjmowanie niektórych leków (Cytostatyki, Bifosfoniany),

Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwieje doświadczony implantolog w czasie pierwszej wizyty.

 

7. Czy wszczepianie implantów jest bolesne?

 

Tak, ten zabieg jest całkowicie bezbolesny. Przed zabiegiem Pacjent ma tylko znieczulaną błonę śluzowa, ponieważ kość, w której umieszczamy implant, jest całkowicie pozbawiona unerwienia czuciowego, zatem najzwyczajniej nie może boleć.

 

8. Czy wszczepy mogą całkowicie zastąpić naturalne uzębienie?

 

Tak, implanty są najdoskonalszym i najbliższym naturze sposobem uzupełniania brakującego uzębienia bez względu na rozległość ubytku.

 

9. Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?

 

Wbrew czasami spotykanym „błędnym” obiegowym opiniom, zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej są praktycznie pozbawione dolegliwości pozabiegowych. Większość pacjentów zażywa leki przeciwbólowe tyko w pierwszej dobie po zabiegu i to wyłącznie profilaktycznie. Nie występuje krwawienie. Może pojawić się natomiast niewielki obrzęk ustępujący po 2-3 dniach.

 

10. Jaka jest trwałość implantów?

 

Implanty stosowane w naszej Klinice maja dożywotnią gwarancję. Oznacza to, że w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia wynikającego z ich wady, podlegają one bezpłatnej wymianie. Niemniej, od wielu lat nie zdarzają się przypadki pęknięć czy złamań. Jeśli chodzi o kwestię tego jak długo implanty mogą funkcjonować w jamie ustnej, to jest to oczywiście uzależnione od indywidualnych warunków u każdego z Pacjentów. Obserwuje się w badaniach Pacjentów, u których szczepy funkcjonują ponad 30 lat.

 

11. Czy higiena jamy ustnej jest ważna?

 

Prawidłowa higiena wykonywana z odpowiednią częstotliwością jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów przez całe życie. Szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie odpowiedniej płukanki to trzy niezbędne elementy kompleksowej higieny jamy ustnej. Powinny być wykonywane minimum 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

 

12. Kiedy można rozpocząć stosowanie nici?

 

Nawet dzieciom z uzębieniem mlecznym można w formie zabawy pokazać stosowanie nici dentystycznej. Z całą pewnością jednak regularne, codzienne stosowanie nici powinno się rozpocząć po pojawieniu się kompletu stałych zębów.

 

13. Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

 

Najczęstszy i jedynym pewnym objawem stanu zapalnego dziąseł jest krwawienie. Bez względu na to, czy pojawia się ono w czasie szczotkowanie, jedzenia czy tez samoistnie świadczy o patologii w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej, wymaga ono niezwłocznego kontaktu z dentystą w celu określenia przyczyny. Należy podkreślić, że krwawienie może tez być pierwszym i jedynym objawem poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.

 

14. Dlaczego „prostowanie” zębów jest takie ważne?

 

Właściwy zgryz to odpowiednia pozycja oraz wzajemne położenie wszystkich zębów względem siebie. Nie jest to ważne tylko ze względów estetycznych. Zaburzenia ich wzajemnej relacji mogą przyczyniać się do powstawania różnych zaburzeń. U Pacjentów z wadami zgryzu częściej pojawia się próchnica ze względu na utrudnione oczyszczanie zębów. Ze względu na przeciążenie pojawiają się ubytki przyszyjkowe oraz recesje dziąseł. Zęby ulegają szybszemu i nierównomiernemu ścieraniu. Wreszcie prowadzą da zaburzeń w funkcjonowaniu stawu skorniowo-żuchwowego, co w perspektywie lat skutkuje pojawieniem się trudnych do leczenia zespołów bólowych głowy.

 

15. Płukanki do jamy ustnej – tak czy nie?

 

Oczywiście, że tak. Nie mogą one jedna zastąpić innych podstawowych środków do higieny jamy ustnej. Prawidłowa kolejność wykonywanych zabiegów to: szczotkowanie, następnie nitkowanie, a dopiero na końcu zastosowanie właściwej płukanki.

 

16. Jak dbać o higienę języka?

 

Zalecamy stosowanie szczoteczek do zębów, które w swojej budowie zawierają element służący specjalnie do czyszczenia górnej powierzchni języka. Język powinien być czyszczony codziennie w trakcie standardowych zabiegów higienicznych jamy ustnej.

 

17. Kiedy jest pora na pierwszą wizytę u dentysty?

 

Pierwsza wizyta w życiu małego człowieka powinna się odbyć około 2,5-3 roku życia. Wtedy dziecko powinno mieć już komplet mlecznych zębów. Pierwsze dwa, trzy spotkania mają charakter adaptacyjny. Dziecko oswaja się z lekarzem, gabinetem i sprzętem w nim wykorzystywanym. Istotne jest, aby pierwszy kontakt z dentystą miał miejsce wtedy gdy jeszcze wszystkie zęby są zdrowe. Dzięki temu mały człowiek zostanie uchroniony przed dodatkowym stresem.

 

18. Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej wady zgryzu?

 

Zaburzenia położenia zębów mają nie tylko znaczenie estetyczne. Leczenie ortodontyczne jest ważne i potrzebne również z innych powodów. Ciasno ułożone zęby sprzyjają odkładaniu się osadów i kamienia nazębnego. Stłoczenia utrudniają także higienę i mogą powodować częstsze występowanie próchnicy. Nieprawidłowa wzajemna relacja zębów przeciwstawnych powoduje ich przeciążenie, a w dalszej perspektywie powstawanie ubytków klinowych w okolicy przydziąsłowej zębów. Najpoważniejszym jednak następstwem nieleczenia wad zgryzu są bardzo dokuczliwe problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, pojawiające się u Pacjentów po wielu latach.

 

19. Czy szlifowanie zęba pod koronę jest bolesnym zabiegiem?

 

Wszystkie zabiegi wykonywane w naszym gabinecie stomatologii estetycznej w Poznaniu są całkowicie bezbolesne (wykonujemy je w znieczuleniu). To samo tyczy się szlifowania zębów pod korony i mosty. Aby uniknąć dolegliwości pozabiegowych każdorazowo wykonujemy ochronne korony tymczasowe, które Pacjent normalnie użytkuje do momentu oddania gotowej pracy protetycznej.

 

20. Czy licówki można założyć na każdy ząb?

 

Licówki zakłada się najczęściej na zęby przednie – to znaczy siekacze i kły. W wyjątkowych wypadkach można je również wykonać na zębach przedtrzonowych („czwórki” i piątki”)

 

21. Jaki jest średni czas wykonania mostu?

 

Uzupełnienie braków zębowych przy wykorzystaniu mostu trwa zazwyczaj około 3 tygodni. W tym czasie pacjent musi pojawić się 3 lub 4 razy w gabinecie. Podczas pierwszej wizyty dokonujemy szlifowania filarów, pobieramy wyciski i wykonujemy most tymczasowy. W czasie drugiego spotkania przymierzamy strukturę mostu oraz wybieramy wraz z pacjentem kolor zębów. W trakcie trzeciej wizyty kontrolujemy i osadzamy gotowy most. W przypadku prac wysoko estetycznych prosimy o ponowne przybycie, aby technik w międzyczasie naniósł ostatnią warstwę porcelany.

 

22. Czy w trakcie leczenia będę przez jakiś czas funkcjonował bez zębów po ich usunięciu?

 

Pacjent w naszej Klinice zawsze wchodzi z zębami i z nimi wychodzi. Nidy nie narażamy pacjentów na dyskomfort spowodowany brakiem zębów. Każdorazowo wykonujemy uzupełnienia czasowe, które pozwalają pacjentowi normalnie funkcjonować pod względem żucia, mowy i estetyki. Nikt nie musi brać urlopu na czas leczenia…