Implanty

Zęby tak doskonałe jak chciała natura

Jedną z głównych specjalności naszej praktyki jest implantologia. Żadna inna metoda uzupełniania zębów nie może zbliżyć się tak bardzo do natury jak tytanowy wszczep, który zastępuje korzeń, integruje się z kością i zapewnia komfort noszenia. Jego zastosowanie pozwala swobodnie się uśmiechać, rozmawiać i żuć pokarmy.

Implanty

Czym są implanty?

 

To sztuczny, wykonany z tytanu element, który w trakcie zabiegu chirurgicznego zostaje przez stomatologa wprowadzony do kości szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia nim naturalnego korzenia. Łączy się trwale z tkankami, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciało obce. Na wszczepie osadza się następnie koronę, most lub protezę.


Dlaczego wykonany jest z tytanu?

 

Tytan jest materiałem doskonale tolerowanym przez organizm, a jednocześnie niezwykle trwałym, dzięki czemu jest zdolny wytrzymywać takie same obciążenia, jakie oddziałują na naturalne korzenie.


Zastosowanie

 

Najczęściej implanty stosuje się w przypadku braków pojedynczych zębów, co pozwala uniknąć niszczenia sąsiadujących z nimi zdrowych zębów. Kolejnym wskazaniem do wszczepienia implantów są rozległe braki zębowe. W takich sytuacjach na dwóch lub trzech wszczepach mocuje się mosty protetyczne. Ponadto rozwiązanie to stosuje się u osób z bezzębiem jako stabilizator protezy. Proteza tak oparta na wszczepie posiada zatrzaski, które sprawiają, że jest bardziej stabilna niż ta oparta na dziąsłach, a dodatkowo nie powoduje bólu, dyskomfortu oraz zaniku kości.


Dzięki postępowi implantologii i medycyny ogólnej właściwie nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do stosowania implantów zębowych.

 

Względnymi przeciwskazaniami do leczenia implantologicznego są: niektóre schorzenia kardiologiczne (np. zapalenie wsierdzia), zaburzenia krzepliwości krwi, niektóre terapie (np. chemioterapia, leczenie sterydami), patologie w obrębie wyrostka zębodołowego (np. torbiele czy pozostawione korzenie). Po wyleczeniu wyżej wymienionych schorzeń pacjent może zostać poddany leczeniu implantami.

 

implanty zębów - przebieg leczenia


Przygotowania do zabiegu

 

W czasie pierwszej wizyty w gabinecie ETHICA w Poznaniu lekarz stomatolog przeprowadza konsultację, podczas których wyklucza ewentualne przeciwwskazania oraz określa potrzeby i oczekiwania pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent musi zostać poddany badaniu radiologicznemu (zdjęcie panoramiczne oraz zdjęcia punktowe) w celu oszacowania ilości kości niezbędnej do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu implantacji.


Jak wygląda zabieg?

 

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego, które powoduje, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, ma miejsce niewielkie nacięcie dziąsła. Następnie nawierca się otwór, do którego zostaje wprowadzony tytanowy wszczep. Ranę zaszywa się pojedynczymi szwami.


O czym należy pamiętać po zabiegu?

 

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów pacjent powinien zachowywać szczególną higienę jamy ustnej. Profilaktycznie otrzymuje leki przeciwbólowe. Niemniej większość pacjentów zupełnie nie odczuwa dolegliwości i nie musi kontynuować stosowania leków.


Leczenie protetyczne

 

W zależności od tego gdzie implant zostanie umieszczony (szczęka czy żuchwa), dalszy etap leczenia ma miejsce po upływie dwóch lub trzech miesięcy. Nie ma możliwości skrócenia tego okresu, gdyż wymaga tego proces prawidłowego gojenia się kości wokół implantu.

Po tym czasie na dwa tygodnie zakłada się śrubę gojącą, której zadaniem jest prawidłowe uformowanie dziąsła pod koronę. Następnie pobiera się wyciski i na ich podstawie w laboratorium protetycznym powstaje ostateczna korona. W trakcie kolejnej wizyty zostaje ona zacementowana na stałe.